Zverejnené: 27.05.2024

John Maynard Keynes


Anglický ekonóm, ktorý vytvoril Keynesiánsku ekonómiu, teóriu, ktorá zdôrazňuje úlohu vládnej intervencie v ekonomike na reguláciu hospodárskeho cyklu. Po odchode z Cambridge Keynes zaujal pozíciu v štátnej službe v Británii. Počas toho zhromaždil materiál pre svoju prvú knihu o ekonómii, Indická mena a financie, v ktorej opísal fungovanie indického menového systému.

Do Cambridge sa vrátil v roku 1908 ako lektor, potom si vzal dovolenku, aby mohol pracovať pre britské ministerstvo financií. do roku 1919 bol hlavným predstaviteľom ministerstva financií na mierovej konferencii vo Versailles. Na konferencii v Bretton Woods v roku 1944, kde bol založený Medzinárodný menový fond, bol Keynes jedným z architektov povojnového systému pevných výmenných kurzov.

V 20. rokoch 20. storočia bol Keynes zástancom kvantitatívnej teórie peňazí. V roku 1923 napísal Traktát o menovej reforme a neskôr vydal Pojednanie o peniazoch, oboje o menovej politike. Jeho hlavným politickým názorom bolo, že spôsob, ako stabilizovať ekonomiku, je stabilizovať cenovú hladinu a na to musí vládna centrálna banka znížiť úrokové sadzby, keď ceny majú tendenciu rásť, a zvýšiť ich, keď ceny majú tendenciu klesať.


Užitočné články

Finančný Kompas v médiách